Kolor i perspektywa

 Tadeusz
Po nauczeniu się na pierwszym roku jak manipulować odbiorcą rysunku by oglądał go tak jak mu twórca zasugeruje, w latach następnych weszliśmy na wyższe piętra fizjologii widzenia i kierowania odbiorcą. 

Kolor – pojawił się jako temat martwych natur, zestawów sztucznych owoców, zwykłych sprzętów, tkanin luźno rzuconych. Ustawiane były na drewnianych podestach, na tle białej, neutralnej sciany. Gdy jakiś  kształt barwny ludzkie oko widzi, wokół niego pojawia się otoczka, tło nawet, koloru przeciwnego. Można domyślać się, że to zjawisko pojawiło się w pierwotnym życiu sprzed tysięcy lat dla wyizolowanie poszukiwanego celu z tła, np. tropionego zwierzęcia w lesie. Gdy długo na kształt barwny patrzymy, to po spojrzeniu na neutralne, gładkie tło ten kształt pojawia się na nim w kolorze i walorze przeciwnym. Łatwo można to zobaczyć gdy spojrzeć na palącą się lampę, a potem po zamknięciu oczu na jasnym tle widać jej negatyw.  Biologicznym tego sensem jest być może zneutralizowanie natężonej uwagi wzroku przez wygenerowanie elektrycznych napięć przeciwnych uprzednim. Ale to już mój osobisty domysł.
Prymitywna wręcz zasada trójkąta barw wyjaśnia co znaczy kolor przeciwny, fachowo nazwany dopełniającym. Określenie „dopełniającym” ma sens i uzasadnienie – kolory przeciwne, dopełniające zmieszane ze sobą dają neutralną szarość (w wypadku światła pojawia się czysta biel). Niebieskiemu przeciwny jest oranż. Czerwonemu zielony. Żółty dopełnia fiolet. Niekiedy używa się modelu „koło barw”, ale trójkąt jest nośniejszy informacyjnie –   kolory z rogów trójkata nie są przypadkowe – z ich mieszania można otrzymać wszystkie pozostałe kolory! Żadne inne takiego warunku nie spełniają. Ta triada tyczy barwników, kolorów przedmiotów, pigmentów. W wypadku promieni światła sytuacja jest nieco inna ale to już fizyka a nie malarstwo. Białemu przeciwna czerń, jasnemu ciemny – choć to już nie barwy lecz walory, stopnie nasycenia, rozjaśnienia lub ciemności. Reakcje oka i mózgu są czysto fizjologiczne, niezależne od naszej świadomości i wiedzy. Rolą artysty jest ułatwienie takich reakcji, ich wzmocnienie, niejako uprzedzenie fizjologicznej czynności mózgu, doprowadzenie do komfortu oglądania. Spowodowaniu by oglądający widział wyraźniej i dosadniej to co mu budowa jego mózgu nakazuje. Efektem może być zdziwione stwierdzenie widza – podoba mi się to, oglądam z przyjemnością, ale nie wiem dlaczego. A więc na jasnym oświetlonym żółtym słońcem śniegu cienie muszą być fioletowe. Gdy we wnętrzu źródłem światła jest niebo zza okna, cienie powinny być oranżowe, ale przecież ciemne, brązowe. Temperatura barwy to pozornie sprawa umowna – niebieski zimny, czerwony gorący. Kulturowa tradycja – lód, niebo, krew, ogień. Ale jednak zobiektywizowana elektroencefalografia czyli badania sygnałów elektrycznych mózgu pokazują, że znak i potencjał zapisu przy oziębianiu mózgu są takie same jak przy odbiorze koloru niebieskiego! Fale światła czerwonego są najdłuższe w widmie, poniżej są podczerwone rozpoczynające fale cieplne. Jest fizyczna logika tych uzależnień psychicznych, pozornie subiektywnych lub kulturowych.

Nasze geny decydują co jest gorące, a co zimne wedle naszego przekonania pozornie subiektywnego. Dokładniej – to ewolucja zdeterminowała taką, a nie inną interpretację, najskuteczniejszą zapewne w przetrwaniu gatunku. Artysta, manipulant emocji, musi umieć użyć tych zależności. Emocjonalne podejście do koloru także jest uwarunkowane genetycznie.  Zimno, czyli gama niebieskich odcieni jest odpychający, obcy i daleki, jak chłód, niebo i zima. Ciepło, a więc czerwienie, oranże i pełne żółcie miłe jak słoneczne promienie, owoce, lato. Są wyjątki – jaskrawa czerwień jest sygnałem zagrożenia, alarmu – z oczywistego powodu – krew i ogień – dwa najdramatyczniejsze objawy tragedii. Odbiór barw uzależniony jest od życiorysu ludzkości, wydarzenia dziesiątków tysięcy lat determinują budowę naszego mózgu, a więc i emocjonalną ocenę np. namalowanego czerwonego koła. Ta ocena nie musi być uświadomiona, najczęściej działa zupełnie bez wiedzy oglądającego. Zasygnalizowałem tylko zjawiska kolorystyczne. Bo przecież wśród czerwieni jest zimny buraczkowy karmin i gorący marchewkowy cynober,  wśród niebieskich zimny turkus i ciepła ultramaryna – ale to są już bardziej specjalistyczne detale.  
Kluczem do budowania obrazu jest tworzenie relacji barw. Używając banalnego, wręcz trywialnego przykładu – niebieska sukienka pięknie podkreśla złocistość i urok karnacji i włosów blondynki. Artysta musi znać takie zależności i ich używać. Artysta – poza swoją ewentualną hedonistyczną funkcją – musi być konsekwentnym realizatorem manipulacji odbiorcą. 

Perspektywa czyli zjawisko relacji przedmiotów bliskich i dalekich, ale też ważnych i nieważnych. Wbrew powszechnemu mniemaniu to nie jest sposób pokazania rzeczywistości i odwzorowanie jej obiektywnego widoku. Fotografia jest bliższa spełnianiu takiej roli. Celem użycia przez artystę perspektywy  jest narzucenie procesu obserwowania, także silna sugestia hierarchii poszczególnych fragmentów obrazu. Przedmiot, element na którym skupiona jest uwaga, powoduje, że jego otoczenie traci na wartości, na wyrazistości, w miarę oddalania się od niego. Zupełnie zgodnie z zasadą Newtona o spadku oddziaływania ciał w miarę ich oddalania. Przedmioty widziane peryferyjnie, kątem oka, rozmywają się, rozlewają – graficzne pokazanie tego zjawiska widać w malarstwie bizantyjskim, 
na ikonach częsta jest perspektywa rozbieżna dla laika wydająca się bezsensowna. Artysta może, a więc i powinien,  tak pokazać przedmiot istotny, by patrzący bezwiednie widział go przed innymi.
Perspektywa ma swe bardzo różne odmiany. Od intencjonalnej, w której to co ważne jest większe ( np. Egipt)  do wyrafinowanej i podstępnej zbieżnej, gdy cel jest w punkcie zbiegu (renesans). Podstępność polega na złudnym wrażeniu naturalności przedstawienia, gdy ono tymczasem jest przemyślanym sposobem kierowania uwagi oglądającego w zaplanowany sposób.
Kolejny przykład to perspektywa barwna – co bliższe ciepłe, co dalsze chłodniejsze. Perspektywa nie jest zjawiskiem intelektualnym, sztucznym ani umownym. Nasza fizjologia widzenia powoduje, że kolejne punktry oglądania powodują zmianę perspektywy, każdy ważny element obrazu może mieć swą własną. Artysta może tak tworzyć kolejne elementy obrazu by odbiorca bezwiednie szedł drogą zaplanowaną przez twórcę obrazu. Dobrym przykładem używającego tej metody był Paul Cézanne, także van Gogh.

Opisane zasady tworzenia wynikają z naszej fizjologii, genów, mózgu – a więc powinny być dostępne wszystkim. I są, ale ludzka osobnicza wrażliwość jest bardzo zróżnicowana. Genialni, nadwrażliwi artyści sami zauważają fizjologiczne zjawiska. Inni potrzebują podpowiedzi z zastanych dzieł i cytują je w swych własnych. Większość zwyczajnych, biernych użytkowników sztuki nie potrafi sobie uświadomić przeżywanych zjawisk, są one dla nich jak powietrze – 
naturalne, niezauważalne, choć funkcjonujące. 
Studia plastyczne to skrócone przejście przez tysiące lat obserwacji, rysunków i eksperymentów malarskich, dekoracyjnych, magicznych. Nie bez przyczyny dawniej malarze mieli swoje cechy rzemieślnicze i do cechów szewców, piekarzy, kowali czy płatnerzy byli dodawani. Ich cech malarzy i artystów miał swój herb. Ten pokazany z początku XX w.  jest nieco nadmiernie dekoracyjny, podstawowy to trzy małe białe tarcze na jednej dużej czerwonej. To jest zawód z rzeczowym, naukowym wyposażeniem, zbiorem faktów, instrukcji i zaleceń, skondensowana wiedza i praktyka pokoleń. Ale to tylko narzędzie, wyposażenie warsztatu, które czemuś i komuś musi posłużyć. A to już zupełnie inna sprawa.

Na koniec cytat, wypowiedź prof. Stanisława Fijałkowskiego:
Malarz bez warsztatu nic nie znaczy. I to zarówno dawniej, jak i dziś. Bez dokładnej znajomości warsztatu malarz nic sensownego nie może powiedzieć. Tak jak w muzyce trzeba znać harmonię, by cokolwiek skomponować. Nawet jak pan odstępuje od harmonii, to pan wie, czemu chce zaprzeczyć. Wartość powstaje dzięki zaskoczeniu, bo istnieje jakiś system i w nim raptem pojawiają się rzeczy, które nie wynikają automatycznie z systemu. Musi istnieć organizacja warsztatu, by to, co się robi, miało jakiś sens ogólny.  

P.S. Od Lecha – polecam lekturę cyklu wpisów Tadeusza związanych z jego dojrzewaniem jako artysty:
– wybór zawodu – drukowanie tkanin – KLIK
– czego uczą na artystycznej uczelni – KLIK
– szukanie siebie – KLIK.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s