Kombinat Fasty – sztandarowy zakład podlaskiego socjalizmu

 Tadeusz

Wejście w strukturę dużego zakładu pracy wymaga zdobycia sobie prestiżu – zwłaszcza, jeżeli jest to składnik tej struktury zupełnie nowy. Potrzeba nowego wzornictwa była tu równie problematyczna jak w Walimiu. Jednakże ambicje dyrekcji,  skala możliwości i wpływu w terenie nieporównywalne. Aby zaistnieć jako osoba niezbędna musiałem wymyślić i uruchomić działania znaczące na skalę kombinatu. Siedzenie w komórce wzorcującej i malowanie wzorów było przeraźliwie nudne, nie miało realnego sensu, w efekcie bardzo było nużące i niezauważalne. I ten fabryczny tryb pracy od 7 rano! Postawiłem na propagowanie kultury wśród robotników. To wymagało uruchomienia sposobów i narzędzi. Podstawowym sposobem było wpływanie na naczelnego dyrektora. Był nim członek Komitetu Centralnego PZPR Bronisław Ciuła, człowiek prosty, ale też wrażliwy na dolę tysięcy kobiet oddanych mu pod zarządzanie, przeniesionych z podbiałostockich wsi do miasta, był on skłonny słuchać argumentacji o potrzebie kultury młodej klasy robotniczej. Wizja awansu kulturowego załogi  podobała się także Komitetowi Zakładowemu, bardzo uczulonemu na takie humanizujące działania. Nie było w tym nic zaskakującego – cała niemal załoga to byli ludzie przerobieni z chłopów na robotników, i ten awans powinien mieć jakiś objaw obyczajowy. Nie było to więc  jakieś moje nadzwyczajne odkrycie –  w całym kraju, a nawet całym tzw. obozie socjalistycznym taka tendencja narastała. Nigdy po okresie PRL ludzie sztuki nie byli tak mocno popierani, nagradzani, kokietowani. Stosowano wobec nas bardzo złagodzoną cenzurę, nie wymagano tępej subordynacji ani deklaracji. Tylko jednoznaczny  sprzeciw wobec Partii i ZSRR był zakazany. Wyostrzona uwaga cenzury występowała wobec masowych publikacji. 

W ciągu paru lat odniosłem kilka spektakularnych sukcesów. Uczestniczyłem w stworzeniu radiowęzła, prawie samodzielnie uruchomiłem gazetę zakładową.

Uczestniczyłem w inicjatywie i realizacji budowy pomnika na leśnym cmentarzu  4 tysięcy mieszkańców Białostocczyzny rozstrzelanych przez Niemców. 
Pomnik stoi nadal, zdjęcie z albumu o Białostocczyźnie. Projekt jest mój, ale największym wyzwaniem technicznym było opracowanie sposobu realizacji przez zakładowych specjalistów od remontów. Szalunek brył to było najłatwiejsze zadanie. Problem był z reliefami na kilku bokach. Wpadłem na pomysł robienia osobnego szalunku na każdą z takich zdobnych powierzchni. Sam na płytę nabijałem rysunek przy pomocy pasków klinowych do maszyn. Zużyłem cały zakładowy zapas! Relief miał głębokość ca 2 cm. Najtrudniej szedł napis – paski klinowe są poprzecznie dość sztywne,  a chciałem zachować krągłość liter. To było  zadanie nieco przypominające moje zlecenie na obudowę pieca-kozy dla zakładu metalowców – opisywałem to w komentarzu do Lecha tekstu.  

Rozprowadzaniem biletów na różne imprezy zajmowały się związki zawodowe. Ale niektóre wydarzenia kulturalne ja podpowiadałem. Na koncercie Ewy Demarczyk w Białymstoku spora część sali wykupiona została przez kombinat Fasty! Bardzo nieliczne robotnice wyglądały na zawiedzione, znudzone mimo, że dla większości było to ich pierwsze zetknięcie z wysoką sztuką!     
Takie moje działania w sztandarowym socjalistycznym zakładzie przemysłowym województwa zwracały na mnie uwagę prasy – głównego powszechnego medium. O kulturze robotniczej to niewiele mogłem opowiadać, ale program ambitnej rywalizacji fastowskiego wzornictwa z Paryżem to wymyśliłem bez trudu. Zwłaszcza, że baza sprzętowa czyli bardzo nowoczesna drukarnia była ładnym zapewnieniem deklaratywnie obrzydzanej, ale faktycznie pożądanej kapitalistycznej jakości. Pokazuję początkową stronę z reportażu w miesięczniku „Kontrasty”, tekst nie ma znaczenia, ja na zdjęciu też, na okładce pisma nasza najśliczniejsza rysowniczka wyglądająca spoza wyciągu kolorów do szablonów drukarskich. 

Nie mam pojęcia czy moje działania kulturotwórcze czy też ranga zakładu spowodowały nagrodę ministra Kultury i Sztuki za działalność kulturalną. (maj 1971) Jestem przekonany, że z pewnością nie było to samo wzornictwo – żaden projekt z naszej komórki wzorcującej (rozrosła się nieco do kilkunastu osób, a komórka stała się wydziałem) nie wszedł do masowej produkcji. 
Natłok prac społecznych odpowiednio pokazywany i podkreślany spowodował zgodę dyrekcji na przeniesienie pracy projektowej do domu, nielimitowany czas pracy, i brak konieczności podpisywania o 7 rano listy obecności – a to była dla mnie zmora zatrudnienia w przemyśle. 
Pomalutku wchodziłem w środowisko dziennikarskie, zacząłem pod pseudonimem pisać recenzje plastyczne. Robić pierwsze satyryczne rysunki do Gazety Białostockiej – jedynej gazety codziennej regionu. Organu partyjnego oczywiście. Technika druku na tkaninie bliska jest poligrafii, zacząłem więc projektować plakaty i okładki do książek.  

Nadszedł czas odnowy – Gierek zamiast Gomółki. Dla Białegostoku zmiana była inna – Zdzisław Kurowski zamiast Arkaszki Łaszewicza. To była zmiana zupełnie radykalna. To była zamiana Azji na Europę. Kurowski, młody i energiczny, był autorem największego skoku cywilizacyjnego i intelektualnego miasta. Skutecznie zainicjował wyznaczenie Białegostoku na gospodarza Dożynek Centralnych 1973 – czysto politycznej imprezy o najwyższej krajowej randze co powodowało duże inwestycje w infrastrukturę, wbrew zgryźliwym uwagom do dziś funkcjonujące. Ściągnął świetnych fachowców od mediów – Janusza Weroniczaka do radia i Klemensa Krzyżagórskiego do prasy kulturalnej. Już nigdy potem nie mieliśmy takiej klasy organizatorów kultury. Z nimi przyszło kilkunastu innych. Jeżeli ktoś powinien mieć ulicę w Białymstoku to Kurowski właśnie, niestety komuch patronem ulicy być nie może. Choć za kilkanaście lat – kto wie? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s