Lecha korzenie

 Tadeusz

Milewscy pochodzą z Mazowsza i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W XV wieku było wiele przypadków przenoszenia się szlachty na nowe, niezagospodarowane ziemie, a takim było wówczas Podlasie należące do Litwy. Były tu nieprzebyte puszcze, po których już śladu nie ma.
Szlachcic wywodzący się z wsi od której też miał nazwisko w nowym miejscu zakładał siedzibę i nazywał ją tak jak poprzednią. Siedzibę musiał oczywiście od księcia czyli właściciela dostać. Mamy na Podlasiu sporo nazw wsi dublujących starsze mazowieckie.

Kobylin-Borzyna

By mój wpis nie był tylko mądrzeniem się dodam wątek osobisty – gmina, w której jest owo podlaskie Milewo to Kobylin-Borzymy. A ja dla tej gminy projektowałem urzędowy herb. Specyficzny krzyż to symbol szlachty która tak licznie przyjechała i osiedliła się, że już na chłopów miejsca nie starczyło. Ta sytuacja liczebnej dominacji szlachty istnieje w wielu podlaskich gminach do dziś. 

Dodane 28 kwietnia.
Lech   Lech

Zamyśliłem się nad tym herbem. Specyficzny krzyż – zajrzałem do wspominanej już Wyszukiwarki herbów polskich – ile herbów zawiera ten symbol? Aż 96. Zawęziłem poszukiwanie do herbów z czerwoną tarczą – wynik 40…

Herby

 Proszę kliknąć w powyższe zdjęcie żeby skorzystać z Wyszukiwarki.

A teraz analiza herbu gminy Kobylin-Borzymy przez pryzmat marksistowkiej dialektyki.
Herb zawiera dwa symbole krzyż i kłos. W ten sposób nawiązuje do starej maksymy Ora et Labora – módl się i pracuj.
Jednak zgodnie z teorią ewolucji, krzyż symbolizujący starą tradycję ulega degeneracji, kłos reprezentujący nieubłagane siły natury złoci się pełnym blaskiem.
Na czym polega degeneracja krzyża? Na dodaniu na dole niepełnego ramienia.
Co nam teraz przypomina ten krzyż? Odwołajmy się do dialektyki Hegla – przypomina drabinę z ułamanym dolnym szczeblem.
Tak jest! Dodany szczebel nie jest u dołu lecz u góry. Stary dolny szczebel reprezentujący klasę szlachecką kruszy się i łamie. Jedynym ratunkiem dla ginącej klasy jest wspiąć się na wyższy szczebel , dołączyć do pracującego chłopstwa i wspólnie budować dobrobyt społeczeństwa.
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s