Dzieci komuny, łączcie się!

Lech  Lech 

Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!
Karol Maks, Fryderyk Engels – Manifest komunistyczny

 

Moje wspomnienia zyskały badzo cenne wsparcie. Dołączył do mnie nie kto inny lecz Tadek Gajl wspomniany w drugim wpisie – KLIK – i wzbogacający blog cennymi komentarzami.
mam nadzieję, że teraz komentarze zamienią się we wpisy – patrz poprzedni wpis.
Czytelników tego blogu nie powinno to dziwić, podczas lat szkolnych Tadek był dla mnie kimś w rodzaju starszego brata.
Kilkadziesąt lat rozstania nie zniszczyło więzów z dzieciństwa. Gdy zakończyłem pracę zawodową Tadek zaproponował mi współpracę przy wyjatkowo ciekawym projekcie – Wyszukiwarce herbów polskich…

Herbarz

Proszę kliknąć w powyższe zdjęcie aby dostać się do Wyszukiwarki.

Tadek jest uznanym autorem książkowych herbarzy a jego archiwum zawiera najbardziej kompletne dane o polskich herbach.
Postanowił udostępnić je w formie elektronicznej, ale znając Tadka wiedziałem, ze nie poprzestnie na tradycyjnym, alfabetycznym, wyszukiwaniu herbów. 

Jakże często zauważamy nieznany nam herb na nagrobku, obrazie, pieczęci, dokumencie i nie wiemy w jaki sposób go zidentyfikować.
Tadek wymyślił unikalną metodę wyszukiwania graficznego, która pozwala zidentyfikować herb jeśli rozpoznaliśmy na nim jakikolwiek element graficzny.
Zainteresowanym polecam przerczytanie opisu systemu – ostatni guzik po lewej stronie ekranu Wyszukiwarki. Znajduje się tam praktyczny przykład wyszukiwania graficznego.  
Mamy liczne potwierdzenia skutecznego stosowania tej metody. Najbardziej cenne jest dla nas podziękowanie naukowca z archiwum akt dawnych, który korzystał regularnie z Wyszukiwarki i zaoszczędziło mu to setki godzin nużącego i jałowego wertowania książkowych herbarzy.

A jaka tu rola dla mnie?
Tadek nie posłuchał moich rad żeby skorzystał z pomocy kogoś młodego lecz zaufał emerytowi, który wprawdzie pracował 40 lat w informatyce, ale nigdy nie programował stron internetowych. Nie było łatwo, ale udało się. Wyszukiwarka ma codziennie 200 do 300 wizyt. Dziękuję Ci Tadku.

Wkrótce po rozpoczęciu pisania tego blogu zorientowałem się, że wspomnienia zawierają wiele niespodzianek. Dopiero spisując wspomnienia zauważyłem jak bardzo są one niekompletne, zwodnicze, jednostronne, subiektywne.
Współpraca Tadka wzbogaci te wspomnienia o dodatkowy wymiar, a może nawet dwa.
Dla mnie oznacza to spojrzenie na wiele wydarzeń świeżym okiem, przeżycie ich od nowa. Dla czytelników – pełniejszy obraz czasów, o których nikt nie chce pamiętać. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s